
Frågan är – som så ofta nu för tiden – har jag läst den här boken eller inte? Kommer inte ihåg. Men då kan den lika gärna vara med här i Hett i hyllan och så blir den kanske antingen nyläst eller omläst så småningom. Jag tycker om det jag har läst hittills av Östergren så jag tror att jag kommer att få några bra timmar med boken.
Detta kan man läsa på omslagets baksida:
Det är skönt att komma hemifrån, hävdar doktorn, som tillsammans med sin gode vän Jobs förlagt sommarferien till badhotellets bar, några hundra meter hemifrån.
I baren sitter för det mesta Robert, som inte vågar gå hem till sin hustru och den slutgiltiga konfrontationen utan hellre tar död på tiden tillsammans med Dan Holten, en fiskare som nyligen flyttat till den lilla sydsvenska staden, och som gärna gör sig ärenden ut i hotellköket för att få se gluggen mellan kallskänkan Gills tänder.
Men sedan kommer tydligen några mäklare till hotellet som påstår att de vill köpa fastigheter för att härbärgera flyktingar. Dan Holten anlitas som chaufför och det dröjer inte länge förrän han inser att mäklarna inte talar sanning.
Handelsmän och partisaner av Klas Östergren, Bonniers 1991.
Hett i hyllan drivs av Bokföring enligt Monika.
Julrevy i Jonseryd och andra berättelser av Klas Östergren skulle passa att läsa nu.
GillaGilla
Ja, passande julbok. Den står i bokhyllan.
GillaGilla
Har int läst något av Östergren men har andra böcker av honom som hyllvärmare och de lär komma upp i Hett i hyllan så småningom.
GillaGilla
Det ska bli kul att se vilka de är.
GillaGilla
Klas Östergren tror jag inte att jag har läst något av. Om jag har gjort det så var det runt 30 år sedan.
GillaGilla
Han är en av mina favoriter. 🙂
GillaGilla
Mycket länge sedan jag läste något av honom.
GillaGillad av 1 person