
Den här boken är faktiskt sprättad men jag kan inte påminna mig att jag har läst i den. Kanske var den sprättad när jag köpte den? Var? När? Hur? Har jag fått den? Det minns jag inte alls. Jag förstår heller inte varför jag inte redan har läst de här dikterna. Jag har ju tyckt så mycket om Barbro Lindgrens böcker Sagan om den lilla farbrorn, Mamman och den vilda bebin och böckerna om Loranga.
Barbro Lindgren har en stor produktion bakom sig, främst av barnböcker men också vuxenlitteratur. När jag ser hela den långa raden av titlar på Wikipediasidan inser jag att jag har läst ytterst få av hennes böcker och att jag har mycket att hämta där.
Diktsamlingen En liten cyklist är skriven för vuxna. Den handlar om Barbro Lindgrens moster och den sista tiden i hennes liv.
En liten cyklist av Barbro Lindgren, Rabén & Sjögren 1982.
Den som har hand om Hett i hyllan är Monika som har bloggen Bokföring enligt Monika.
Vilket trevligt fynd!
GillaGilla
Ja visst är det?
GillaGilla
Det har varit mycket Barbro Lindgren bland bloggarna den senaste tiden, tycker jag. Förmodligen är det en hint av något slag.
GillaGilla
Ja just det. En del av hennes barnböcker har det tipsats om.
GillaGilla
Inser att jag inte alls är bekant med hennes poesi.
GillaGilla
Och inte jag heller. Men man kan kanske bli.
GillaGilla
Okänd bok för mig, å andra sidan så läser jag numera ganska sällan poesi
GillaGilla
Jag läser en dikt varje morgon för annars blir det antagligen inga dikter lästa.
GillaGilla
Den vill jag läsa! Har inte sett den förr. Gillar också Vilda bebin – och en hel del annat.
GillaGilla
Det värsta är att jag knappt har sett den heller fast jag har haft den så länge.
GillaGilla
Herregud, en ”sprättad” bok. Det har jag nog aldrig behövt göra!
GillaGilla
Så var det ofta förr.
GillaGilla
Oj! Insåg just att jag nog inte har läst några av författarens vuxenböcker, bara barnböcker… *kännermiggammal*
GillaGilla
Samma sak med mig. Det finns så mycket litteratur att intressera sig för överallt.
GillaGillad av 1 person
Blev lite nostalgisk med sprättandet där. Minns sådana böcker! Barbro Lindgren tyckte jag om att läsa i ungdomen.
GillaGilla
Nostalgi kanske men nog är det skönt att slippa sprätta.
GillaGilla