
J U och L, antingen titlar eller författarnamn. Så vill Ugglan & Boken ha det idag och det passar väl bra när julen nästan är här. Hos mig är det författarnamn som gäller.
På J har vi Elsie Johansson och hennes fina första bok om Nancy, Glasfåglarna. Den gjorde stort intryck när jag läste den för länge sedan.
Sedan var det U och då kom jag att tänka på Linn Ullmann. Hon har kommit med en ny bok i år, Flicka 1983. Den har jag inte läst, men eftersom jag inte heller har läst hennes första bok på självbiografisk grund som heter De oroliga får den vara med i trion idag eftersom jag har lånat den på biblioteket nu.
Och så till sist L och där passar det bra att ta med Kristina Lugn. I år har Inte alls dåligt kommit ut postumt. Den innehåller hennes efterlämnade dikter och dem vill jag gärna läsa.
Om du vill har fler boktips, kanske till jullektyr, kan du gå till Ugglan & Boken.
läst två av dessa, Ullman väntar
GillaGilla
Kanske blir De oroliga läst under julen här hemma hos mig.
GillaGilla
De oroliga och Flicka, 1983 är jättebra. Jag har inte heller läst Elsie Johansson på länge, men gillade hennes böcker. Jag önskar mig Inte alls dåligt i julklapp.
GillaGilla
Nu blir jag mer och mer peppad till att läsa Ullmann.
GillaGilla
Elsie Johansson känner jag igen (ja, de andra två också, så klart). Hon var väldigt populär när jag ett kort tag jobbade på bibliotek för evigheter sedan.
GillaGilla
Jag tror hennes böcker är älskadeav många. I alla fall Nancyserien.
GillaGilla
Var mycket förtjust i Elsie J:s trilogi. Inte alls förtjust i Ullmans förra. Sugen på Kristina Lugns postuma.
GillaGilla
Elsie Johanssons bok har jag läst, Linn Ullmans också och Kristina Lugns. gillade alla tre. jag har läst och skrivit om Jag kallade honom Slipsen. gillade mycket och rekommenderar https://mrscalloway.blogspot.com/2017/10/vackert-vemodigt-japanskt.html
GillaGilla
Det låter mycket bra. Tack för länken!
GillaGilla
Vill också gärna läsa Lugns diktbok, och Elsie Johanssons böcker gillar jag verkligen!
GillaGilla
Det blir spännande att se hur hennes efterlämnade dikter är.
GillaGilla
Glasfåglarna är den enda av dina som jag har läst. Jag tyckte bäst om andra boken i den trilogin.
GillaGilla
Det är så länge sedan jag läste Nancyböckerna så jag minns faktiskt inte om jag tyckte någon var bättre än de andra.
GillaGilla
Tack för intressanta tips.
GillaGillad av 1 person
Och Elsie Johansson är min sambos styvfaster! 🙂
Hälsn.
Jag mötte Lassie
GillaGilla
Just det, det är hon!
GillaGilla