
Ibland är jag ambitiös och köper därför en klassiker på engelska, men det kan leda till att boken blir stående länge på bokvagnen innan jag läser den. Så är fallet med The Portrait of a Lady av Henry James (1843-1916). Den publicerades första gången 1881 och handlar om den unga amerikanskan Isabel Archer som befinner sig i Europa. Hon drömmer om att bestämma om sitt eget liv och har därför sagt nej till flera friare. Nu har hon ärvt pengar och rest till Italien och där träffar hon esteten Gilbert Osmond.
Jag citerar från bokens förord:
James brings together in a fresh way different worlds, perspectives, traditions, values – negotiating between what could be broadly seen as the European past of social fixity and hierarchy and the American future of industrial and territorial expansion.
(Sid. xiv)
Ja, den här boken har stått och väntat några år, men naturligtvis är jag glad över att äga den. The Portrait of a Lady blir nog läst så småningom.
The Portrait of a Lady av Henry James, Penguin Classics 2014.
Romanen kom översatt till svenska första gången 1947 (Ett kvinnoporträtt). Följande upplagor på svenska har titeln Porträtt av en dam.
The Portrait of a Lady är också filmatiserad (1996) med Nicole Kidman som Isabel Archer.
Henry James har jag läst, har några olästa i bokhyllan.
GillaGilla
Själv har jag läst två av hans romaner tidigare och jag ser fram emot att läsa den här – när jag kan samla ihop mig till att göra det.
GillaGilla
Är denna Henry James samma Henry James som skrev När skruven dras åt? I så fall verkar han ha flera olika genresträngar på sin lyra.
GillaGilla
Ja, det är samma författare.
GillaGilla
Jag har en Henry James på engelska som står oläst sen väldigt många år tillbaka. Jag måste nog kolla om det är den här…
GillaGilla
Inte bara jag …
GillaGilla
Har inte läst den men så vackert omslag!
GillaGilla
Ja, böckerna i den här klassikerserien är fina.
GillaGilla