
När den här boken publicerades 1928 förbjöds den i många länder. I Storbritannien kom den ut först 1960. Orsaken var de erotiska skildringarna och budskapet. Romanen handlar om Constance Chatterley, gift med sir Clifford Chatterley. Hon är fritt uppfostrad och har haft flera sexuella erfarenheter när hon gifter sig under första världskriget. Clifford Chatterley blir snart sårad och kommer hem handikappad, förlamad från midjan och nedåt.
Constance och Clifford har en intellektuell gemenskap men ingen kroppslig, mer än att Constance sköter om honom. Alla tar så småningom för givet att Constance kommer att ha en älskare, det är inte särskilt fel eller upprörande bara hon sköter det diskret. Men när Constance inleder ett förhållande med skogvaktaren Oliver Mellors, en av sir Cliffords anställda, kommer ingen att acceptera det. En älskare ur samma klass, det duger, men inte en älskare från underklassen.
Lady Chatterley’s Lover innehåller mycket mer än vad jag trodde från början. Bland annat handlar romanen om klassklyftor och om situationen i området där Clifford Chatterleys gods är beläget. Det finns gott om kolgruvor där. En gruva där Clifford är delägare finns alldeles intill godsets park. D. H. Lawrence beskriver gruvarbetarna och deras miljö. De kommer upp ur gruvan som en grå, utarbetad massa när arbetsdagen är slut. De är främmande för Constance, ett annat folkslag, men hon känner sig heller inte hemma i överklassen och upplever efterhand Clifford som kall och fordrande. Det framhålls gång på gång i berättelsen att det är pengarna som styr. Alla jagar pengar, både de rika och de fattiga. Jag tolkar det som att författaren menar att utvecklingen i samhället har gjort att människorna har fjärmat sig från sitt ursprung. Och så låter han också Constance och Oliver mötas i skogen. Där finns en fristad både från det kalla överklasslivet och det hårda, inskränkta gruvlivet, en oas där en kroppslig gemenskap blir naturlig bland vårblommor, regn och sol. Lawrence låter till och med de båda älskande springa omkring nakna i skogen.
Men romanfigurerna är naturligtvis präglade av sitt tidigare liv. Oliver är en komplicerad människa. Han har dragit sig undan världen och tagit arbetet som skogvaktare fast han har utbildning. Hans syn på samlivet mellan en man och kvinna kan inte vara helt lätt för Constance att hantera. Jag tolkar att hon dras till honom som till en naturkraft och en man som är helt annorlunda är de hon tidigare har mött. En man som tar henne. En man som anser att sexuallivet är det viktigaste. Resten kommer sedan.
Lady Chatterley’s Lover är en intressant roman som ger en mycket att fundera över.
Lady Chatterley’s Lover, Penguin Classics 2009.
och förlagen vågade inte publicera fler böcker av honom, boken innehöll inte bara erotik utan förminskade även den rika härskande klassen och var på arbetarnas sida, som kunde bli avskedade om de blev skadade på arbetet.
GillaGilla
Ja, jag skriver ju det i recensionen, att den handlar om mycket mer.
GillaGilla
Har tänkt läsa men det har inte blivit av. Du ger mig förnyad lust! Den finns också i hörversion, läst av Sven Wollter, råkar jag veta.
GillaGilla
Snyggt omslag förresten!
GillaGillad av 1 person
Jag har tänkt så länge att jag skulle läsa den och nu har det alltså blivit av. Det kanske blir likadant för dig då?
GillaGilla
Jag var inte helt förtjust i den. Kanske för att jag tycker att sex i böcker är så förbålt tråkigt och det var ett evigt tjatande om ”fitta” – som en unge som tycker att det är spännande att säga snuskiga ord, eller tjata om bajs. När jag nu tänker tillbaka på den, kan jag uppskatta ”det där andra” mer. Lyssnade på Sven Wollters inläsning som nämns ovan. Men det var ett rasande tjusigt ex du har!
GillaGilla
Lånat på biblioteket. Jag läste den på engelska. Det är lättare att slinka över en del ord på så vis.
GillaGilla