
Jag hörde första gången Personville kallas Pesten av en rödhårig kloakråtta som hette Hickey Dewey på Stora Skeppet i Butte. Han kallade också landsbygden för bysan. Jag tänkte inte särskilt på vad han gjorde med stadens namn. Senare hörde jag folk som kunde räkna stavelserna komma med samma uttryck. Jag tänkte inte på det då heller utan tog det för samma slags meningslösa humor som får folk att säga att en sak är Oskar istället för okay. Några år senare åkte jag till Personville och ändrade uppfattning.
Så börjar Röd skörd av Dashiell Hammett (1894-1961) och den ska alltså handla om staden Personville, kallad Pesten, där polismästaren, borgmästaren, stadens guvernör och domaren är köpta redskap i händerna på gangsters, langare och pistolmän, enligt basidestexten. Jag kan tänka mig att den här boken kan vara bra. Berättelsen ska ligga till grund för Akira Kurosawas film Yojimbo – Livvakten.
Red Harvest, som boken heter på originalspråket kom ursprungligen 1928 och det var Dashiell Hammetts första roman. Vår bok är en svensk översättning som kom betydligt senare.
Röd skörd av Dashiell Hammett, Norstedts 1990. Översättning: Gunnar Oldin.
Hett i hyllan drivs av Bokföring enligt Monika.
Okänd bok för mig, men jag tycker att författaren verkar bekant. Är dock ganska säker på att jag inte har läst något av honom.
GillaGilla
Han har skrivit Riddarfalken från Malta.
GillaGilla
Och där var förklaringen till att han var bekant 🙂
GillaGillad av 1 person
Hammett är en författare som inte finns i min bokhylla… samröre med kommunister… märklig tid i USA när de var så rädda för kommunister
GillaGilla
Det visste jag inte om honom.
GillaGilla
många svartlistade kulturarbetare i USA, knasigt med facit tänker man nu
GillaGilla
Det var en förskräcklig tid på många sätt. Det var många som råkade illa ut.
GillaGilla
Det var en okänd författare, bok och film för mig den här gången!
GillaGilla
Han tillhör de där klassiska hårdkokta herrarna.
GillaGilla
Jag sällar mig till skaran av oupplysta när det gäller denne man. Noll koll på honom har jag.
GillaGilla
Att jag vet något beror på min man. Det är han som har satt boken i hyllan.
GillaGillad av 1 person