
Som jag har skrivit tidigare är hårdkokta deckare inte riktigt min genre. Men det vore ändå intressant att läsa åtminstone något för att se vad det är som många uppskattar så mycket. Nu står den här novellsamlingen i bokhyllan och det tycker jag är bra. Varför inte börja med en novell?
Nightmare Town innehåller sexton noveller av Dashiell Hammett. Bokens titel kommer från den första novellen som heter just Nightmare Town. En lockande titel, så jag kommer nog att ha den som månadens novell så småningom. Boken har ingen baksidestext. Kanske lockar titeln och författaren tillräckligt många läsare ändå?
Enligt Wikipedia publicerades novellen Nightmare Town första gången i en tidskrift 1924. Den blev titelnovell i en novellsamling med fyra berättelser av Dashiell Hammett som publicerades 1948. Novellen har även förekommit senare, också som radioteater hos BBC.
Nightmare Town – novellsamling av Dashiell Hammett, Stonewall Press 2013.
Hett i hyllan drivs av Bokföring enligt Monika.
en novell låter lagom när man vill göra bekantskap
GillaGilla
Visst. Absolut bra att börja med och så får man se om man vill gå vidare.
GillaGilla
Hårdkokta deckare brukar inte åldras så väl, tycker jag 😬
GillaGilla
Nej, det kanske är det där problemet med kvinnosynen.
GillaGilla
Spännande med något från 1924. Helt okänd författare för mig
GillaGilla
Jag hoppas att novellerna är spännande också.
GillaGilla