
Nu blev det svårt. Det var inte lätt att komma på böcker om eller med kräldjur som jag hade något förhållande till. Utom Ormens väg på hälleberget av Torgny Lindgren, förstås, som jag säkert inte är ensam om idag. Fast den är ju värd att uppmärksammas. Boken blev Torgny Lindgrens genombrott och kom 1982.
Men sedan kom jag att tänka på att Quinnan och Dr Dreuf av Mare Kandre har en orm på omslaget. Det är en hisnande satirisk och rolig bok med stort allvar om psykoanalys och allt ont som kvinnor har fått utstå i historien. Den publicerades 1994.
Sedan fick jag gå till dramatiken. En triptyk av Per Olov Enquist innehåller teaterpjäserna Tribadernas natt, Till Fedra och Från regnormarnas liv. I det sistnämnda dramat drabbar skådespelerskan Johanne Louise Heiberg och HC Andersen samman en natt och familjehemligheter avslöjas. Regnormarnas liv sattes upp första gången på Det Kongelige i Köpenhamn 1981. Regnorm är det danska ordet för daggmask.
Det finns säkert kräldjur i och på massor av böcker som jag inte har läst, och hos Ugglan & Boken kan du få fler tips.
Ormens väg är mycket läsvärd! Blir nyfiken på både Enquists och Mare Kandres bok
GillaGilla
Läsvärda de också, även om jag kan tycka att det inte är helt lätt att läsa teaterpjäser. Tyvärr har jag inte sett Från regnormarnas liv.
GillaGillad av 1 person
Ja pjäser ska ju helst ses
GillaGillad av 1 person
Absolut!
GillaGilla
tänkte på Torgny Lindgrens bok men har ju inte läst den, än.
GillaGilla
och Quinnan och Dr Dreuf av Mare Kandre vill jag ju läsa
GillaGilla
En lite ovanlig bok.
GillaGilla
Den är mycket läsvärd.
GillaGilla
Inte läst någon av dina, men Ormens väg på Hälleberget är jag nyfiken på.
GillaGilla
Läs den gärna.
GillaGilla
Här var det bara böcker som jag inte har läst.
GillaGilla
Som så ofta.
GillaGilla
Ormens väg på hälleberget är ju välkänd men jag tror inte jag läst den.
GillaGilla
Det är en bok som är svår att inte komma ihåg ifall man har läst den.
GillaGilla
Vi är flera som fått med Lindgrens bok.
GillaGilla
Den gjorde stort intryck på mig en gång i tiden när jag läste den.
GillaGilla
Inser att jag borde läsa Mare Kandre.
GillaGilla
Ja det tycker jag.
GillaGilla
daggmasken är väl inget kräldjur, eller hur? jag tänkte tagit med Harry Martinsons underbara daggmaskdikt, men så kollade jag lyckligtvis. Lindgren har jag förstås läst men inte de andra båda
GillaGilla
Det heter ju RegnORM. 🙂
GillaGilla
ja, det förstod jag naturligtvis. men jag kollade lyckligtvis för egen del innan jag klämde i med Martinsons daggmask
GillaGilla
Jag har inte läst någon av dina böcker men känner igen författarna.
GillaGillad av 1 person
Ormens väg på hälleberget har jag läst.
GillaGilla
En bra bok.
GillaGilla
Jag tänker liksom andra här i kommentarsfältet att jag verkligen borde läsa Mare Kandre!
GillaGilla
Ja, hon var en speciell författare.
GillaGillad av 1 person
Tack för intressanta tips.
GillaGillad av 1 person
Torgny Lindgren är alltid läsvärd!
GillaGilla
Det kan jag hålla med om.
GillaGilla