
När James Bondfilmerna kom en gång i tiden tyckte jag att de var spännande att se, men efterhand tröttnade jag och nu tycker jag att de är tråkiga. Möjligen kan jag titta lite på någon av de tidigare för att kunna utbrista: ”Men så idiotiskt! Vilken kvinnosyn! Och så vidare. Någon bok av Ian Fleming, skaparen av James Bondfiguren, har jag aldrig läst.
På Wikipedia läser jag att Ian Fleming (1908-1964) själv hade varit spion under andra världskriget. Han kom från överklassbakgrund och var först emot att Sean Connery skulle spela Bond i filmerna eftersom han kom från ett fattigt arbetarhem i Skottland och dessutom inte hade gått på Eton. Trots detta, eller kanske tack vare detta, blev Sean Connerys James Bondgestalt ikonisk som vi alla vet.
Kommer jag att läsa den här boken? Det skulle visserligen vara intressant att göra det för att få veta hur Ian Fleming skrev, men jag tror knappast att det blir av. Visserligen börjar den lite spännande med en skorpion och en skalbagge, men det finns så mycket annan spänningslitteratur som jag hellre läser.
På baksidan finns denna text:
Hans viljestyrka var borta. Han ville bara sova. Eller till och med dö. Vad som helst som kunde minska smärtorna som rasade inne i honom och över hela hans kropp, som stack och sved och dunkade och malde i honom – som kunde döda minnet av fyra kängor som sparkade honom och minnet av grymtningarna från de två svarthuvade gestalterna.
Döden spelar falskt av Ian Fleming, Bonnierförlagen 2001. Översättning: Torsten Blomkvist.
Hett i hyllan drivs av Bokföring enligt Monika.
Det här var högst besynnerligt. Jag vet att jag har haft ett par böcker av Fleming, men när jag kollade för att se vilka jag har läst så fanns det inga spår av dem överhuvudtaget 😮 Nåja, förr uppskattade jag Bond-filmer, men nu tycker jag att hela grejen med dem (det som gjorde dem speciella) är helt borta. Tittar nog knappt på dem längre.
GillaGilla
Du har ganska många böcker har jag förstått så du kanske hittar dem så småningom.
GillaGilla
otippat här hos dig 🙂 … jag har gamla vackra pocket med fina omslag, alla de gamla dvd, tittar gärna, sett nya filmer också.
GillaGilla
Det ingår väl i ditt stora intresse för Storbritannien.
GillaGilla
otippat här hos dig 🙂 … jag har gamla vackra pocket med fina omslag, alla de gamla dvd, tittar gärna med maken, sett nya filmer också.
GillaGilla
inget större fel på kvinnosynen; duktiga självständiga kvinnor löser problem, kvinnliga chefer etc.
(att vuxna människor kysser är ganska normalt 😉
GillaGilla
Njaa, de första filmerna är ganska fulla av objektiverade kvinnokroppar som jag minns. Det kom starkare kvinnor vartefter, visserligen.
GillaGilla
snygga mån också ❤️
GillaGilla
Det kan du ha rätt i.
GillaGilla
Har inte läst någon bok av Fleming, men vi har samtliga filmer i Bond-serien.
GillaGilla
Då är ni kanske Bond-entusiaster.
GillaGilla
Har läst flera av Flemings böcker för länge sedan och älskade dem.
GillaGilla
De är kanske bättre än vad jag trodde.
GillaGilla