
Julböcker är inget jag läser mycket av, men på sistone har vi skaffat två stycken. Till vänster har vi A Maigret Christmas and Other Stories av Georges Simenon. Maigrets jul har jag läst tidigare i en annan utgåva och jag var inte helt förtjust i den, men de andra två berättelserna i boken är förhoppningsvis bra. Och omslagsbilden, jag kan vilja äga den här boken bara på grund av den.
Längst ner till höger har vi så A very Murderous Christmas. Det är en antologi med deckarhistorier av bland annat Ruth Rendell, G. K. Chesterton, Gladys Mitchell och Colin Dexter. I boken finns tio noveller allt som allt och jag föreställer mig att det kan vara mysigt att slå sig ner i soffan, i läsfåtöljen, eller ligga i sängen och läsa en eller annan novell ur den här samlingen under julledigheten.
Sedan när man städar efter den strålande julen rasslar det ofta till i dammsugarslangen av nötskal som har sprätt iväg och hamnat på de mest osannolika ställen. Av den orsaken tycker jag att Nötskal av Ian McEwan kan få vara med här. Den har jag skrivit om så titeln är en länk. Nötskal är både spännande och rolig och gränsar till thriller/deckare och sådana böcker tycker jag också passar i julmörkret.
Det här var årets sista tisdagstrio med tema från Ugglan & Boken. Men trion kommer tillbaka nästa år. Tisdag den 5 januari kör vi igång igen.
intressant trio, vill läsa alla.
GillaGilla
Jag hoppas på trevlig läsning.
GillaGilla
De här har jag inte läst. A very murderous Christmas låter ju spännande. Att läsa om då, förstås 🙂
GillaGilla
Absolut bara i fantasin.
GillaGilla
de där två antologierna får jag nog skaffa. de är nya för mig. McEwan har jag läst. jag gillar nästan alltid honom
GillaGilla
McEwavn har jag inte blivit besviken på hittills.
GillaGilla
A very Murderous Christmas låter spännande!
GillaGilla
Roligt med kortare historier av dessa klassiska deckarförfattare.
GillaGilla
Jag har faktiskt inte läst något om kommissarie Maigret, men jag minns när jag var liten att vi följde en TV-serie. Kanske borde jag leta rätt på någon bok på biblioteket.
GillaGilla
Du kan ju testa.
GillaGilla
Gillar din nötskalsassociation!!!
GillaGilla
Härlig julspänning!
GillaGilla
Ja, det hoppas jag verkligen.
GillaGilla
Tack för trevliga tips.
GillaGilla
🙂
GillaGilla
Den där novellsamlingen lät intressant! Jag har läst Nötskal.
GillaGilla
Gamla klassiska deckarhistorien tycker jag om att läsa.
GillaGilla
Tack för tipsen! Har inte läst någon av de,.
GillaGilla
Var så god,
GillaGilla
Har inte läst någon av de böckerna. Tack för tips!
GillaGilla
Nutshell har jag läst och gillat – en annorlunda handling, får man säga. De andra två blir jag nyfiken på att läsa!
GillaGilla
Ja, Nötskal är annorlunda och rolig.
GillaGilla