
Nu har det slumpat sig så att jag just har läst och skrivit några ord om En liten bok om ondska av Ann Heberlein samtidigt som jag har kommit till Ann Heberlein i bokhyllan i Hett i hyllan. En liten bok om ondska är med i årets hyllvärmarprojekt, men här har vi alltså ännu en hyllvärmare av samma författare.
Den här boken handlar om Ann Heberleins erfarenheter av bipolär sjukdom vilket måste vara mycket svårt både för henne själv och hennes närmaste. Detta kan man läsa på bokens baksida:
”Jag vill inte dö, jag vill bara inte leva. En äkta apori, ett olösligt filosofiskt dilemma, en ångestskapande situation i sig bortsett från att det oftast är min ångest som driver mig mot insikten att livet är värdelöst och slutsatsen att det bör ändas. Det gör för ont. Ibland. Ibland är det bara outhärdligt. Denna vardag. Denna tristess. Detta fula liv. Det banala. Det dumma. Allt som ni inte förstår. Förlåt. Det var onödigt. Förlåt.”
Det här är ett svårt ämne att ta del av, men nog vill jag ändå läsa den här boken. Fast antagligen kommer det inte att ske förrän jag tar in den i ett nytt hyllvärmarprojekt.
Jag vill inte dö, jag vill bara inte leva av Ann Heberlein, Weyler 2008.
Hett i hyllan drivs av Bokföring enligt Monika.
känner till boken, viktigt ämne, inte läst
GillaGilla
Viktigt och tungt. Det är inte alltid man vill läsa en sådan bok men någon gång ska det ske.
GillaGilla
Onekligen ett svårt dilemma. Olösligt, tror jag. Känner så klart till både Heberlein och boken, men har inte läst något av henne.
GillaGilla
Mycket svårt. Kanske därför den står som hyllvärmare …
GillaGilla
Den är väldigt bra och jag tycker titeln är så fin
GillaGilla
Det bådar gott.
GillaGilla
Jag är inte så pepp på Heberlein men bra att bipolaritet belyses.
GillaGilla
Jag tyckte att En liten bok om ondska var intressant.
GillaGillad av 1 person
Den här minns jag när den kom. Känns som ett viktigt tema, men jag har inte läst den.
GillaGilla
Viktigt ämne, absolut. Tungt förstås. Inte något jag vill läsa om varje dag.
GillaGilla
Den här läste jag också – för länge sen. Den berörde mig mycket då.
GillaGilla
Den kommer att kännas, när jag läser den, räknar jag med. Och jag antar att den är bra. Annars blir man ju inte så berörd.
GillaGilla