
Herrgården av Anna-Karin Palm är ännu en bok från bibliotekets bokbytardisk, men tidigare utgallrad från Stockholms stadsbibliotek och inbunden i ett hållbart biblioteksband. Den verkar riktigt spännande enligt baksidestexten.
Overkligt och hemlighetsfullt ligger det graciöst harmoniska huset plötsligt framför dem, Ben, Alex, Leila och Juri, som gått flera nätter i sträck genom skogar och plundrade byar. Ingen syns till, och där inne finns allt de behöver, där råder ordning och skönhet. De kan inte fatta sin osannolika tur, att så av en slump ha funnit en fristad när omvärlden befinner sig i upplösning.
Berättelsen verkar vara en dystopi, men när jag läser vidare på baksidan framstår den mer som en psykologisk thriller, en existentiell rysare. Kanske är de plundrade byarna bilder för en kaotisk värld och herrgården symboliserar så ordning och harmoni som så småningom bryts upp och ersätts av kaos? Mitt intresse är i alla fall väckt.
Herrgården av Anna-Karin Palm, Bonniers 2005.
Hett i hyllan drivs av Bokföring enligt Monika.
en okänd bok, verkar vara läsvärt fynd
GillaGilla
Det tror jag nog.
GillaGilla
Är det hon som skrev biografin om Selma?
GillaGilla
Just det! Det är hon.
GillaGilla
Den låter ju intressant! Jag har varit nyfiken på Palm sedan hon skrev Snöängel (typ när jag började blogga och hela bokvärlden öppnade sig på ett nytt sätt) men jag har ännu inte läst något alls av henne.
GillaGilla
Läs biografin över Selma Lagerlöf. Den är så bra.
GillaGilla
Känner ju igen författaren, men har inte läst något av henne.
GillaGilla
Hon har ju skrivit den senaste biografin över Selma Lagerlöf.
GillaGilla