


Det är läsaren som skriver boken av Kristoffer Leandoer är en essäbok som innehåller 24 kapitel om läsning och litteratur. Leandoer hävdar att varje läsare gör sin egen tolkning och skapar sina egna bilder utifrån en text och att en läsare lägger till företeelser eller föremål eller miljöer när hen läser som inte finns i själva boken. Leandoer skriver bland annat också om diktatorers läsning och om David Bowies resebibliotek och där finns massor med exempel på författare och olika texter. Många lästips alltså.
Det är läsaren som skriver boken kom 2025.
Dolda gudar av Nils Håkanson är en bok om översättning, något som är helt nödvändigt om vi ska kunna läsa böcker på främmande språk som vi inte behärskar mycket bra. Håkanson skriver dels om hur svårt det är att göra en text rättvisa i översättning och dels om översättarnas villkor genom historien. De här två temana hänger naturligtvis ihop. Dålig ekonomisk ersättning till översättare leder gärna till ett sämre resultat om inte översättaren har sin försörjning tryggad på annat sätt och kan översätta av rent intresse.
Dolda gudar kom 2021.
Min bokvärld av Kerstin Ekman innehåller essäer om författarens läsning och vilka böcker hon har läst i olika skeden av livet. En del essäer är lite väl refererande, men på det hela taget lockar boken mig till läsning, både till omläsning av verk som jag har läst tidigare och nyläsning av andra böcker. Det är också intressant att få veta lite om en författares förhållande till läsning och böcker. Man kan få en hel del lästips från den här boken.
Min bokvärld kom 2023.
Temat för dagens trio kommer som vanligt från Robert som har bloggen Mina skrivna ord.
Läst alla tre, riktigt trevliga, Kristoffer Leandoer är en favorit, han kommer till biblioteket imorgon. Kerstin Ekman är trevlig läsning, Dolda gudar köpte jag.
GillaGillad av 1 person
Du har så mycket intressant författarprat att ta del av där du bor.
GillaGilla
Nämen! Inte läst nån av dem…
GillaGilla
Då fick du några tips, kanske.
GillaGilla
dumt nog köpte jag Kerstin Ekmans bok som jag blev riktigt besviken på.
Leandoers bok funderar jag på att köpa.
jag tycker att översättarna skulle få mera uppmärksamhet rent generellt
GillaGillad av 1 person
Översättningar är ju en förutsättning för att vi ska kunna läsa en stor del av litteraturen. Det måste vara en svår konst att översätta bra. Jag tycker att det är viktigt att nämna översättaren när man skriver om böcker.
GillaGilla
Har bläddrat i Ekmans men valde bort den. Leandoers bok kan jag tänka mig att läsa, frågan är när …
GillaGillad av 1 person
Nån gång kanske det blir av…
GillaGilla
Jag känner till Ekman men inte de andra
GillaGillad av 1 person
Ja Kerstin Ekman är ju en av våra största.
GillaGilla
Vilken supertrio! Jag gillar alla tre!
GillaGilla
Både Dolda gudar och Min bokvärld har jag fått av min mamma. De är inte lästa än, men såsmåningom så…
GillaGilla
Jag är enormt dålig på att läsa sakprosa, men alla böcker i din trio lockar ändå.
GillaGillad av 1 person
De är läsvärda på olika sätt. Ekmans bok läste jag i småportioner under ganska lång tid.
GillaGilla
Kerstin Ekmans böcker har jag verkligen försökt tycka om, men efter två chanser så är jag osäker på om hon kommer att få en tredje.
GillaGillad av 1 person
Hon passar kanske helt enkelt inte dig. Inte hennes deckare heller, kanske?
GillaGilla
Vi har varsin Ekmanbok idag 🙂
GillaGilla