
Stagnelius har jag läst tidigare, men aldrig ur den här boken. Jag tror att den kommer från mina föräldrars bokhylla och jag har haft den länge men aldrig öppnat den.
Erik Johan Stagnelius (1793-1823) vet man inte så mycket om och därför har det spekulerats en del omkring honom. Han kom från en prästsläkt och hans far var biskop. Han utbildades i hemmet tills han kom till universitet och blev ordinarie kopist och sedan kanslist på ecklesiastikexpeditionen i Stockholm. Tidigare såg man på Stagnelius som ett romantiskt geni men modernare forskning framhåller bilden av en hårt arbetande intellektuell. Han har skrivit poesi och dramer. Hans liv blev kort. Sannolikt var han sjuklig och hade hjärtfel. De allra flesta av hans verk har publicerats postumt.
Jag vet inte tillräckligt för att berätta om hans viktigaste verk, men hans namn länkar till Wikipedia och där finns upplysningar om litteratur både av och om honom. Här är en länk till Litteraturbanken. Och länk till Svenskt biografiskt lexikon.
Så här skriver Gunnar Ekelöf i förordet till samlingen jag har:
I svensk dikt är han en främmande, byzantinsk uppenbarelse, hans bästa dikter har mosaikens azurblå eller gyllene grund och dess stela, ändå så storslaget levande och blickande andlighet.
Och ändå är han samtidigt så provinsiell, så folkligt svensk: hans egenartade ikonmåleri har något av pietistiskt skillingtryck, något trohjärtat och en smula utkrusat bondskt, något av ”Till Österland vill jag fara”.
Erik Johan Stagnelius – Dikter i urval av Gunnar Ekelöf, FIB:s lyrikklubb 1954.
Hett i hyllan där vi visar upp våra olästa böcker drivs av Bokföring enligt Monika.
Stagnelius är jag bekant med men vi träffas inte så ofta.
GillaGilla
Så är nog fallet för mig också.
GillaGilla
Stagnelius är lite tung, ja… Men jag blev glad för efter min bonussvärfar fick jag ärva hans (Stagnelius, alltså!) samlade skrifter. Dem ska jag plöja, kanske när jag är sjukskriven eller som pensionär. 😛
GillaGilla
Det var ett fint arv!
GillaGillad av 1 person
Ja, Stangnelius läste jag på den tiden jag läste mer lyrik. Dock ingen favorit. Kanske står det någon samling av honom här någonstans.
GillaGilla
Många har nog lite Stagnelius i hyllan.
GillaGilla
Jag är så dålig på att läsa dikter men ska jobba med dikter med mina små elever ett tag nu och har då blivit lite mer pepp på att läsa dem!
GillaGilla
Hoppas det går bra med dikterna.
GillaGillad av 1 person
Jag är ganska säker på att han lästes på gymnasiet, det borde vi ha gjort i alla fall. Minns i så fall inget alls av det.
GillaGilla
Ja, något av Stangnelius läste jag också på gymnasiet. Det ingår kanske också idag.
GillaGilla
Jag har just släppt en tonsättning av hans dikt ”Amanda”. Vore väldigt kul om du ville lyssna! ❤ https://open.spotify.com/track/2lUDz2dhvSXt0Jz1KTDBNq?si=1c9785366f4f4b6a
GillaGilla
Så spännande! Det ska jag lyssna på.
GillaGilla